Latest News 16th November

Remember to check training changes this weekend! All can be found on our website udner Training Changes!

Club Presentation Disco – 7:30pm till late. Presentations start at 8:15pm. Harp Club Dumbarton

Xmas Hamper Raffle – we are looking to raise funds for planned Long Course training and Masterclasses in early 2017. Each swimmer is asked to support this by selling £5 of Raffle Envelopes. Over the coming week all swimmers will be given 5 envelopes to sell at £1 each and return to Squad Reps no later than Monday 12th December in time for the draw on Friday 16th December at 7pm. Comp 3 are asked to give theirs to Claire or Jackie.
Any donations for the Hamper are welcome – more details posted on Noticeboard.

FIRST Open Meet – Saturday 7th and Sunday 8th January 2017. Eligible Squads :Comp 1,2 & 3.
Deadline for Entry is Thursday 1st December.
Entry for all 3 Squads is online via link on our Meet Calendar.
C1 swimmers are asked to enter online and then pay Entry Fees to Maureen(Squad Rep) no later than the deadline. Do not leave entering until the last Minute in case of any difficulties with your online entry!

Club Meet Calendar – at present Meets for 2017 are only slowly being posted on Swim Scotland and our Meet Calendar for 2017 will be posted nearer the end of this year.

New Squad Reps

Skills 3 Susan Johnston.

Skills 2. Lorna Purcell.

Meet Reports

Aberdeen ASC Nifty Fifties 30-Oct-16 to 28-Aug-16
24 swimmers attended the Aberdeen Aquatics Centre, Aberdeen, setting new PB’s.

Marcus Hills 6^th 15 & Over 50 Fly 6^th Male 15 & Over 50 Free
Michael Irwin 6^th 100 IM, 3^rd 15 & Over 50 Breast
Megan Kerr 4^th 15 & Over 50 Back
Sam Millar 1st 14 & Under 50 Fly
Daniel Murray 5^th 14 & Under 50 Back 3^rd 14 & Under 50 Breast 3^rd 14 & Under 50 Free
Niamh Reid 5^th 14 & Under 50 Breast
Hannah Thomson 2^nd 14 & Under 50 Breast
Abby Tyson 14 & Under 50 Back
Greg Watson 1^st 15 & Over 50 Back 2^nd 15 & Over 50 Breast

Relay Events
4^th Male 200 Medley
Michael Irwin Sam Bisset Sam Millar David McRobert

3^rd Male 200 Free
Marcus Hills Greg Watson Carl Barrett David McRobert

6^th Male 200 Free
Sam Millar Sam Bisset Daniel Murray Michael Irwin

Ren96 5-Nov-16 to 6-Nov-16
36 swimmers attended On-X Linwood Sports Centre, Linwood setting new PB’s.

Chloe Barclay Silver 16 & Over 200 Back Gold 16 & Over 100 Back
Carl Barrett Bronze 14-15 200 (tel:14-15%20200) Back 4^th 14-15 200 (tel:14-15%20200) IM Bronze 14-15 400 (tel:14-15%20400) IM
Silver 14-15 100 (tel:14-15%20100) Back Bronze 14-15 200 (tel:14-15%20200) Fly Gold 14-15 100 (tel:14-15%20100) Fly
Kirsten Barrett 4^th 14-15 200 (tel:14-15%20200) Fly Bronze 14-15 100 (tel:14-15%20100) Back
Sam Bisset Bronze 14-15 100 (tel:14-15%20100) Breast 5^th 14-15 200 (tel:14-15%20200) Breast Gold 14-15 50 Free
Adam Craig 5^th 12-13 50 Free
Carlene Dickson 6^th 16 & Over 100 Breast
Marcus Hills Gold 16 & Over 50 Free 6^th 16 & Over 100 Free
Michael Irwin Silver 16 & Over 100 Back Bronze 16 & Over 100 Breast 4^th 16 & Over 50 Free
Angus Johnstone 10-11 100 (tel:10-11%20100) Fly
Megan Kerr 5^th 16 & Over 100 Back 6^th 16 & Over 100 Free
Kara MacDonald 5^th 14-15 50 Free
Mackenzie Markwick 6^th 10-11 50 Free 5^th 10-11 100 (tel:10-11%20100) Back
Poppy McDonald 5^th 10-11 100 (tel:10-11%20100) Back
Bradley McGurk 5^th 16 & Over 100 Breast
Matthew McNeill 4^th 10-11 100 (tel:10-11%20100) Breast 5^th 10-11 100 (tel:10-11%20100) Fly
David McRobert Bronze 16 & Over 200 Back 5^th 16 & Over 100 Back
6^th 16 & Over 50 Free
Daniel Murray Gold 12-13 100 (tel:12-13%20100) Free Bronze 12-13 200 (tel:12-13%20200) IM Gold 12-13 100 (tel:12-13%20100) Breast
Hannah Thomson 4^th 14-15 100 (tel:14-15%20100) Breast

Short Course Age Group 13-13 Club Record Broken by
Daniel Murray 100 Free 58.53S 👏

Kingston Sprints 6-Nov-16
24 swimmers attended Larkhall Leisure Centre, Larkhall, setting new PB’s.

Sophie Alison Bronze 8 & Under 25 Fly
Rebecca Baird Silver 9-9 25 Back Bronze 9-9 25 Free Bronze 9-9 25 Breast
Ryan Baird Silver 8 & Under 25 Fly
Fraser Banks 6^th 9-9 25 Breast
Freya Beaton 5^th 8 & Under 25 Fly 6^th 8 & Under 25 Breast
Aimeeleigh Connelly 6^th 12-13 50 Back
Joseph Craig 4^th 14-15 50 Back
Charlotte Dougan 5^th 8 & Under 25 Back 5^th 8 & Under 25 Free
Keira Edwardson 5^th 12-13 50 Breast
Reece Ferguson 4^th 10-11 50 Back Silver 10-11 50 Breast
Gracie Goodhall Gold Female 9-9 25 Fly Gold 9-9 25 Back 4^th 9-9 25 Free
Daniel Hendry 4^th 8 & Under 25 Back Gold 8 & Under 25 Free Gold 8 & Under 25 Breast
Lucy McCaughey 5^th 10-11 50 Fly
Joy McDonald Gold 8 & Under 25 Fly
John Millier 6^th 8 & Under 25 Back 5^th 8 & Under 25 Free 4^th 8 & Under 25 Breast
John Reid 4^th 10-11 50 Fly
Orla Reid 4^th 8 & Under 25 Back
Eve Valentine 5^th 12-13 50 Back

Well done everyone!